Logoped je stručnjak osposobljen za rad na prevenciji, otkrivanju, dijagnosticiranju i tretmanu poremećaja ljudske komunikacije, odnosno:

• svim onim procesima i funkcijama koji su povezani s proizvodnjom govora
  • s percepcijom i produkcijom oralnoga i pisanoga jezika
  • kao i oblicima neverbalne komunikacije

Posao logopeda podrazumijeva rad na:

• komunikacijskim poremećajima
  • poremećajima izgovora
  • poremećajima tečnosti govora (mucanje, brzopletost)
  • jezičnim poremećajima (različite etiologije)
  • poremećajima glasa
  • poboljšanju komunikacijskih vještina i učinkovitosti – (poboljšavanje glasovnih kvaliteta kod  učitelja i odgojitelja)
  • rehabilitaciji slušanja jezika i govora djece oštećena sluha
  • poremećajima oralno – laringealnih funkcija (gutanje)
  • neverbalnoj, potpomognutoj komunikaciji

Cilj rada stručnog suradnika logopeda je poticanje razvoja glasovno - govorno - jezične komunikacije kako bi dijete s posebnim potrebama moglo razmijeniti informacije sa svojom okolinom, izraziti svoje želje, potrebe i osjećaje.

Kroz rehabilitacijske postupke s učenicima i polaznicima predškolskog odgoja logopedica radi na ublažavanju ili otklanjanju postojećih teškoća u razvoju govora. Vježba se slušati, čitaju se priče, želi se naučiti nove riječi i upotrijebiti ih baš tamo gdje treba. Vježba se izgovaranje riječi i rečenica što pravilnije, da nas svi razumiju. Rehabilitacijski postupci odvijaju se u suvremeno opremljenom logopedskom kabinetu (tablet, računalo, eye tracker, asistivna tehnologija).

« Veljača 2021 »