Roditelji i djeca zajedno u igri

Igra je slobodna i spontana aktivnost koja proizlazi iz unutrašnje potrebe djeteta. Kroz igru dijete uči o svijetu oko sebe, rješava sukobe i strahove, iskazuje ono što mu inače nije dopušteno, oslobađa se napetosti i opušta se, stječe samopouzdanje i samopoštovanje.

Igra je djetetov najvažniji posao!

Zajedničko provođenje slobodnog vremena doprinosi kvaliteti obiteljskog života. U tom smislu potiče međusobnu komunikaciju i suradnju te ima pozitivne učinke i na partnerske odnose. Majke i očevi na različite načine doprinose zajedničkom provođenju slobodnog vremena. Majke općenito provode više vremena s djetetom, čitaju i pripovijedaju djeci te u igri s lutkama. Očevi su aktivniji u provođenju vremena s djetetom vikendom i to u pokretnim igrama (igre na otvorenom, računalne igre, igre građenja).

Pri provođenju zajedničkog vremena s djetetom važnija je kvaliteta od kvantitete. To znači da nije presudno koliko će trajati taj period, nego kako će ga roditelji provesti s djetetom.

Igra s djetetom može biti organizirana, ali može se uključiti i u svakodnevne kućanske aktivnosti i obaveze.

Odvojite dio slobodnog vremena i dopustite djetetu da vas kroz igru uvede u svoj svijet.

Možete igrati razne društvene igre, potaknuti kreativne aktivnosti s djetetom, uključiti dijete u svakodnevne kućanske poslove, prošetati, pjevati, plesati, zajedno čitati knjige i uživati. :)