Centar za odgoj,obrazovanje i rehabilitaciju Križevci

ŽSV u Centru

U prostorima COOR-a Križevci, 06.04.2016., s početkom u 15:00 sati održano je ŽSV za edukacijsko - rehabilitacijski profil Koprivničko - križevačke županije. Predavačica dr. sc. Dragana Mamić, prof. def. predstavila je  "Okvir za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama." Uslijedila je rasprava te zaključak našeg ŽSV-a kojim ćemo se uključiti u javnu raspravu.

ŽSV u Centru

26.11.2015. održano je još jedno Županiijsko stručno vijeće za edukacijsko-rehabilitacijski profil Koprivničko-križevačke županije sa sljedećim dnevnim redom:

1. Knjigovježba, Dario Sokač, prof.kineziolog

2. Taktilna slikovnica - radionica, Nevenka Mihalković Parazajda, mentor stručni suradnik, Mirjana Vrdoljak, prof.def.-uč.mentor, Helena Strsoglavec, mag.rehab.educ.

3. Primjer dobre prakse: Dječja joga, Martina Hautman Matijaš, prof.rehab.

ŽSV za edukacijsko-rehabilitacijski profil Koprivničko – križevačke županije

U Centru je u četvrtak, 5. ožujka, 2015. godine, u 15 h, održano ŽSV edukacijsko - rehabilitacijskog profila Koprivničko - križevačke županije.

Sanja Flajs Vidaković, prof. def., iz Đurđevca, prezentirala je projekt "Živim zdravo", o oviru kojeg je nastala i slikovnica.

Jasmina Vuković, prof. def., iz Bjelovara, upoznala nas je sa "Zvukoterapijom", primjenom u radu s učenicima, te smo isprobali blagodati Zvukoterapije i opustili se.

ŽSV za edukacijsko-rehabilitacijski profil Koprivničko – križevačke županije

ŽSV za edukacijsko-rehabilitacijski profil Koprivničko – križevačke županije održan je 2.10.2014. u COOR-u Podravsko sunce Koprivnica. Prisustvovalao je 37 stručnjaka edukacijsko rehabilitacijskog profila. Prezentirane su slijedeće teme:

• Pedagoška dokumentacija, Mihaela Brkić
  • Montessori pedagogija, Mirjana Šimek i Dunja Vargović
  • Moje  e-twining iskustvo, Renata Kos

ŽSV za učitelje defektologe

9.01.2014. u našem Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju održano je Županijsko stručno vijeće za učitelje defektologe Koprivničko-križevačke županije. Iako je vrijeme školskih praznika, okupilo se čak četrdesetak stručnjaka s koprivničkog, đurđevačkog i križevačkog područja kako bi prisustvovalo predavanju na temu “Primjena aplikacija u okviru projekta ICT AAC”, koje je održao dr.sc. Marin Vuković sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je o tablet aplikacijama za potpomognutu komunikaciju namijenjenim osobama sa složenim komunikacijskim potrebama, poput osoba s Downovim sindromom ili poremećajem iz autističnog spektra. Upravo je križevački među prvim centrima u Hrvatskoj još sredinom prošle godine počeo koristiti ovakve aplikacije, između ostalog zahvaljujući i donaciji realiziranoj kroz humanitarnu akciju “Petaka za đaka/FIVE4KIDS” križevačke udruge P.O.I.N.T.

Razvijene aplikacije služe kao alati za komunikaciju osoba sa složenim komunikacijskim potrebama putem grafičkih i tekstualnih simbola kako bi se prikazali određeni predmeti, radnje ili koncepti. Dr.sc. Vuković je istaknuo da je svih šest do sad razvijenih aplikacija izrađeno u suradnji s domenskim stručnjacima s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, a još nekoliko ih je u pripremi. Aplikacije se u suradnji s udrugama i ustanovama koje okupljanju i rade s tim korisnicima kontinuirano unaprjeđuju, a njihovo korištenje se pokazuje izuzetno učinkovitim za poticanje i napredak u korištenju jezika, pismenosti, učenju, a kasnije možebitno i zapošljavanju te općenito podizanju kvalitete života osoba sa složenim komunikacijskim potrebama.

Kako instalirati, podesiti postavke i koristiti ove aplikacije predstavio je FER-ov stručnjak, razvijatelj softvera Ivan Slivar. Okupljeni su učitelji defektolozi pokazali posebno velik interes za aplikacijom e-Galerija, koja omogućuje slaganje priča pomoću niza sličica koje mogu biti fotografije snimljene integriranom kamerom uređaja, slike iz galerije uređaja ili simboli iz triju nekomercijalnih galerija. Aplikaciju Komunikator pak smatraju temeljem za prijenos informacija, stjecanje novih znanja i odgovaranje korisnika s jezičnogovornim teškoćama, razvojnom dispraksijom ili motoričkim odstupanjima. Zahvaljujući ovom projektu besplatno su dostupne i aplikacije Matematički vrtuljak, Slovarica, Matematička igraonica. Gostima s FER-a zahvale su uputili ravnateljica Centra Marija Prodan te voditeljica Vijeća Mihaela Brkić, koja je ovaj skup i organizirala.

Projekt pod nazivom “Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama (ICT-AAC)” sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a okuplja stručnjake s četiri sastavnice Sveučilišta u Zagrebu: Fakultet elektrotehnike i računarstva, Grafički fakultet, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet i Filozofski fakultet. Projektnim aktivnostima prenosi se stručno znanje o potrebama i mogućnostima osoba sa složenim komunikacijskim potrebama, znanje o razvoju odgovarajućih softvera i hardvera za komunikaciju, kao i znanja o njihovom oblikovanju s institucija visokoškolskog obrazovanja na manja i srednja ICT poduzeća.

Iz sredstava  strategije grada Križevaca za razvoj školstva Centar je kupio još:

Smart TV, 2 laptopa, projektor, 5 iPada te je na taj način osuvremenjena metodika rada s djecom i učenicima koji polaze predškolski program i osnovnu školu u Centru.

« Travanj 2017 »

CMS za škole logo
Centar za odgoj,obrazovanje i rehabilitaciju Križevci / Matije Gupca 36, HR-48260 Križevci / www.centar-odgoj-obrazovanjeirehabilitacija-kc.skole.hr / ured@centar-odgoj-obrazovanjeirehabilitacija-kc.skole.hr